Päťdesiat rokov…päťdesiat rokov v dejinách je len zlomok času, päťdesiat rokov v živote mesta môže byt‘ významným obdobím, päťdesiat rokov Základnej školy na Komenského ulici v Medzilaborciach – to je polstoročie činorodej a zmysluplnej výchovno-vzdelávacej práce pri príprave žiakov do ďalšieho štúdia a života. Je to vek, pri ktorom sa patrí pozastaviť a trochu poohliadnuť naspäť.
Za tieto roky bránami školy prešli tisícky žiakov, z ktorých sú dnes nielen rodičia, ale i starí rodičia našich dnešných žiakov.
60. roky
V kronike sa uvádza, že v tejto škole sa začalo učiť 1. septembra 1963. Jej otvorenie bolo udalosťou regionálneho významu. Pozvaní boli mnohí predstavitelia vtedajšieho spoločensko-politického a kultúrneho života. Informovali o tomaj regionálne médiá. Medzilaborčania dlho čakali na chvíľu, kedy sa otvoria dvere novej školy.
Jej prvým riaditeľom bol Andrej Micaj zástupcom riaditeľa Vasiľ Pirník. Pedagogický kolektív tvorili:
Mária Krajňaková, Katarína Hirjaková, Oľga Homičková, Anna Harhajová, Mária Ivanovičová, Anna Baranovičová, Oľga Kubová, Mária Varholová, Mária Gulová, Anna Ličková, Andrej Lisý, Tibor Rutkay, Andrej Kusko, Jozef Petrašovský, Anna Smetanová, Michal Chachaľak, Anna Lattová, Anton Geletka, Helena Uramová, Ján Hrund, Anna Barančíková, Anna Javureková
Vychovávateľky vo vtedajšej družine : Ľudmila Šmigová, Mária Chomčová
V školskom roku 1963/64 bolo v škole 18 tried. V nasledujúcom školskom roku bolo vybudované oplotenie školy a vysadili sa okrasné stromy pred školou a vznikol Sad družby s 240 ovocnými stromami.
V rámci vyučovacieho procesu sa konali mnohé akcie v duchu vtedajších socialistických ideálov: výročie VOSR, Mesiac československo-sovietskeho priateľstva, pioniersky karneval, výročie narodenia a úmrtia V.I.Lenina, Medzinárodný deň žien, oslavy 1. Mája, Deň víťazstva.
Krásnou tradíciou v 60.rokoch bolo slávnostné otvorenie školského roka v amfiteátri za účasti všetkých škôl v meste.
V školskom roku 1968/69 bolo 16 slovenských a 6 ukrajinských tried a koncom 60. rokov sa počet tried zvýšil na 23.
Z oblasti športu za zmienku stojí hokejové družstvo školy trénujúce na školskom hokejovom ihrisku, ktoré sa zúčastňovalo oblastných a okresných žiackych súťaží pod vedením učiteľa telesnej výchovy Mgr. Jaroslava Dřízgu.
70. roky
Aj v 70. rokoch sa v našej škole udialo veľa zmien. Boli však uskutočňované vždy s túžbou ísť dopredu, prispôsobiť žiakov novým požiadavkám učiteľov, rodičov i spoločnosti. 6.novembra 1973 bola slávnostne otvorená Izba revolučných tradícií a bojovej slávy. Meradlom úspešnosti boli stále žiaci. Chválou našej školy býval úspešný divadelný krúžok, ktorý pracoval pod vedením Jozefa Petrašovského. S naštudovanou hrou Ivasik-Telesik získal popredné miesta v okresných súťažiach.
Nemenej úspešný bol aj spevácky krúžok pod taktovkou riaditeľa Andreja Micaja. Žiaci sa zúčastnili celoštátnej súťaže Pieseň stále znie a vystúpili aj v televízii.
V škole aktívne pracoval aj tanečný krúžok pod vedením Michala Lisaka.
Pravidelne sa zúčastňovali Festivalov kultúry vo Svidníku , Festivalov kultúry a športu v Medzilaborciach a Festivalu drámy a uměleckého slova A.- Duchnoviča. Žiaci turisticko-orientačného krúžku pod vedením J. Vasilcu často dosahovali úspechy v krajských súťažiach.Veľkým úspechom v rámci Slovenska bola účast Boženy Hudákovej v súťaži Miss bábika. Umiestnila sa na 2. mieste. Súťaž odvysielala Slovenská televízia. Školu i mesto zviditelnila aj majsterka Slovenska starších žiačok v skoku do diaľky Milka Gubová. Spestrením každodenného života žiakov boli mnohé súťaže regionálneho charakteru, napríklad súťaže CO a celoslovenské Branné hry mládeže.
Nemalé úspechy získali žiaci v športových súťažiach,napríklad vo futbale. Výrazný úspech v ňom získala škola v krajskom kole v r. 1978 v Košiciach, keď našla premožiteľa až vo finálovom stretnutí a za druhé miesto získala strieborné medaily. Futbalové mužstvo mladších žiakov viedol Mgr. Jaroslav Dřízga , vbehu na lyžiach o cenu Kamarátav zjazdovom lyžovaní o cenu Lastovičky bol veľmi úspešný žiak Miroslav Hudák, ktorý postúpil do celoslovenského kola.Začali sa pravidelne organizovať lyžiarske výcviky. Tieto úspechy škola získalaprostredníctvom dobrej a zodpovednej práce vtedajších pedagógov.
V školskom roku 1976/77 sa novým riaditeľom školy stal Juraj Burcin
Bolo to obdobie zemiakových brigád, vysadzania stromčekov,zberu šípok, skladania iskričkových a pionierskych sľubovprvomájových osláv. Patrilo to k dobe a my, dnešní pamätníci, si na to veľmi radi spomíname. Veľkej obľube sa tešili výmenné pobyty v rámci družobných stykov so ZDŠ v Námešti nad Oslavoua so Školou podstawowou Nr. 3 v Krosne.
80. roky
Aj v 80. rokoch škola napredovala v ďalšom svojom vývoji a nadväzovala na úspechy predchádzajúcich desaťročí.
Počet žiakov a tried sa každoročne zvyšoval a rýchlo narastal. Boli chvíle, že škola vysoko prekročila plánovaný stav tried a mala nad 700 žiakov, čo sa riešilo dvojsmennou prevádzkou.
Na školu prichádzali ďalší skúsení a spoľahliví učitelia. V polovici 80. rokov prešla prestavbou školská bytovka. Vzniklo 6 nových tried a od r. 1985 tu našli svoje priestory triedy 1. stupňa, ktoré boli predtým umiestnené v budove bývalej Osobitnej školy internátnej. V tom čase bola rozšírená aj školská jedáleň, čo vo veľkej miere prispelo ku skultúrneniu stravovania a stolovacia kapacita sa zvýšila z 90 na 140 stoličiek.
V školskom roku 1984/85 sa 250 žiakov intenzívne pripravovalo na Československú spartakiádu pod vedením učiteľov:
Najmladšie žiactvo – Mihaličová Anna, Siváková Nataša
Mladšie žiačky – Čeremetová Anízia, Semanová Irena
Mladší žiaci – Mucha Ivan, Semanco Tomáš
Staršie žiačky – Ledidová Anna
Starší žiaci – Bajaj Milan
O úrovni nácviku a dobrého zvládnutia skladieb svedčí ten fakt, že všetci cvičenci úspešne vystúpili na obvodnej spartakiáde v Medzilaborciach, okresnej spartakiáde v Humennom a 36 cvičencov pod vedením cvičiteľov Ledidovej Anny a Bajaja Milana vystúpili na záverečnom ceremoniáli v Prahe na Strahove.
Dlhoročnú tradíciu mali aj zberové akcie /zber papiera, šípok a liečivých rastlín/. Tri roky po sebe získala škola jednoznačné prvenstvo v kraji. Vďaka tomu získali žiaci rekreačné pobyty k moru. Viacnásobné prvenstvo získali žiaci aj v zbere šípok. Odmenou pre nich boli týždenné pobyty v Bratislave, Malackách a Brne.
Výborné výsledky dosahovali hliadky mladých zdravotníkov nielen v okresných, ale aj v krajských a celoslovenských kolách. Zásluhu na tom mali Mária Dřízgová, Anna Kašubová, Nataša Pančurová, Danuška Balážová, Margita Kasanderová, Vlasta Bajajová.
Vybudovaním rekreačného strediska Danová sa rozšírilo aj zjazdové lyžovanie. Popredné umiestnenia v regionálnych súťažiach získavali Ivo Gondor, Peter Ufnár, Peter Ledida, Marek Bajaj. V individuálnych súťažiach pekné výsledky priniesli stolné tenistky sestry Rimové, Viera Vojtková a ďalší.
Naďalej sa rozvíjali družovné styky s družobnými školami v poľskom Krosne a v Náměští nad Oslavou.